Office, 2022-23, installation with copiers, papers, soil, greenhouse light, office plants, artificial intelligent imagery and office worker.

exhibition views
a bit of unruly complexity, 2022, curated by Misal Adnan Yıldız, Sanatorium, Istanbul
OyunMekan, 2023 curated by Ekmel Ertan, Feshane, Istanbul
Art Dubai, 2023, UAE
“Bayraktar’s piece considers dump in different levels: offices as generic spaces; copying machines resembling a decaying capitalism; and AI-generated images of plants and photocopies as chronicles of the current reproduction stage. Complexity is thus treated as a social phenomenon related to cybernetics, systems theory, and art history; as copy tracing constellations in need of critical revision. Similarities between biological replication and self-replication of cultural spaces as forms inhabit the intention of the biennial, which seems rather spread, cautious, expectant.”

María Inés Plaza Lazo
Notes on Istanbul: Compost as an alibi
04.10.2022 Art of the working class“Misal Adnan Yıldız’ın yaptığı Sanatorium galerisindeki Bir Tutam Zaptedilemez Karmaşıklık sergisinde ‘karmaşık’a da ‘zaptedilemez’e de hakkını veren işi bu doğrultuda; printer, fotokopi makinesi vb. gibi ‘hafiften eski kuşak’ elektronik aletlerle dolu galeri bürosunda, süs bitkileri sadece insan yapısı değil, rasyonel insan meşgalesiyle de tanımlanmış bu mekânı doldurmuş ve daha da dolduracak gibi görünüyorlar. İşyerlerinde, evlerde, bürolarda kimi zaman dikkat etmeden yanından geçip gittiğimiz devetabanları, eğrelti otları vb. bu terkedilmiş mekânın istilasını sanki yarıdan çok tamamlamışlar. Yerleştirme sadece bitkilerin değil, ürettiği çoğu şey çabucak âtıl olan insan çabasının istilacılığına da göndermede bulunuyor. Büro içi elektronik aletlerin yaygınlaştığı yıllarda özellikle Amerikan dergilerinde boy gösteren doygun renkli, rahat ve kendinden emin reklamlarda (tıpkı tütün, giysi ve diğer ürünlerin reklamları gibi) gördüğümüz bu teknoloji cümbüşü bitkilere yenik düştü düşecek. Sanki makinelerin tek yapabildikleri etraftaki deste deste ‘bilgi veren sayfalar’ı üretip çoğaltmak… Basılı kağıtla bağlantımızı iyice zayıflattığımız düşünülürse bu kağıtlar da hem bilgi verici, hem alaycı, hem entropik hem masalsı...”


Fatih Özgüven
Bienal ve Bienaldışı sergi notları: İki endişeli
29.09.2022 K24